• İnfo@hayvanmezarligi.com

HAYVAN MEZAR YAPIMI

HAYVAN MEZAR YAPIMI

Hayvanlar yaşamımızda her daim yanımızda olan, dünyayı birlikte paylaştığımız sessiz dostlarımızdır. Onlara bir parça yiyecek verdiğimizde, biraz ilgi gösterdiğimizde bile fazlasıyla mutlu olurlar. Yanımıza gelip kendilerini sevdirmeye çalışırlar. İçimizdeki merhamet duygusunun gelişmesini sağlarlar. Bize paylaşmayı ve iyilikseverliği öğretirler. Hayvanlar biz istediğimiz sürece yanımızdadırlar, terk edip gitmezler, ölüm dışında…

 

Ölüm tüm canlılar için bir gerçektir. Er ya da geç gerçekleşecektir. Sadece yeri ve zamanı belli değildir. Ve ne yazık ki hayvan dostlarımız genelde insanlardan daha kısa ömürlü olurlar. Onların sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayacak şeyleri yaptıktan sonra geriye kalan tek şey ölümlerinin arkasından gereken saygı ve vefayı göstermektir. Haberlerde çok kez duymuşuzdur: ‘Vefat eden sahibinin yanından ayrılmadı.’ ‘Vefat eden sahibinin mezarını bekleyen köpek’ insanların da tıpkı hayvanlar gibi vefalı olması gerekir. Dostlarımızı ölümünden sonra unutmak vefasızlık olur. Onlar için mezarlar yaparak ölümünden sonra bile hayvan dostumuzun yanında olabiliriz. Hayvan mezar yapımı dostumuzun istirahat yerinin belli olması açısından önemlidir. Böylece onu özlediğimizde ziyaret etme imkânımız olur.

 

 

Hayvan mezar yapımı işleminde mezarın yeterli büyüklüğe sahip olması gerekir. Mezar çok dar ya da çok geniş olmamalıdır. Etrafının çevrili olması yerinin karışmamasını sağlar. Mezar için farklı renk ve özelliklerde taş seçenekleri mevcut olmakla beraber seçim yaparken bölgenin iklim şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Hava şartları mermerlerin kararmasına, kirlenmesine sebep olur ve üzerindeki yazıların okunmasını zorlaştırır. Tercih aşamasında bu hususlara dikkat edilmesi, sonrasında mezarın bakımını kolaylaştırır. Mezar çeşitleri arasında en bilinenleri granit, mermer ve mozaik mezarlardır.

 

 

Mezarın büyüklüğü, derinliği ve dış korumasının nasıl olacağı belirlendikten sonra defin işlemlerine başlanır. Defin işlemine başlamadan önce hayvanınız özel araçla alınarak mezarlığa getirilir. Defin işlemleri genellikle saat 09.00-16.00 arası gerçekleştirilir. Defin işlemlerinden önce bir form doldurulur ve hayvan sahibinin adı-soyadı, adres bilgisi, hayvanın yaşı, ırkı, rengi, aşı karnesi, ölüm sebebi ve ölüm tarihi hakkında bilgi verilir. Defin işlemi uygun koşullarda gerçekleştirilir. Bu işlemler Belediye denetimine tabidir. Tüm bu temel işlemlerden sonra dilerseniz mezarın başına ağaç dikebilir, ya da çiçekler ekebilirsiniz. Böylece onu ziyarete geldiğinizde güzel bir ortamda istirahat ettiğini görüp manevi açıdan rahatlayabilirsiniz. Hayvan dostunuzu hafta içi 09.00-16.00 hafta sonu ise 10.00-16.00 saatleri arası her zaman ziyaret edebilirsiniz. Hayvan mezarlığımız 24 saat bekçi tarafından korunmaktadır. Mezarlığımızın etrafı duvar ve tellerle çevrilmiştir. Can dostunuzu gönül rahatlığıyla emanet edebilmeniz için gereken her şey düşünülmüştür.

 

Hayvan mezar yapımı, hayvanın mezarlığa taşınması ve defin işlemleri, yıllardır birlikte vakit geçirdiği can dostunu kaybeden hayvan sahipleri için zor bir süreçtir. Biz tüm bu süreç boyunca ve sonrasındaki mezarlık bakım aşamalarında her zaman sizlerin yanınızdayız.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abone Ol
Haber